Uniwersytet Gdański

Prof. Marta Bogdanowicz, Uniwersytet Gdański

BogdanowiczBIO

Marta Bogdanowicz ur. 1943 roku. Profesor zwyczajny nauk humanistycznych z zakresu psychologii, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu SWPS. Psycholog kliniczny dziecka, wieloletni dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Założycielka Polskiego Towarzystwa Dysleksji. W latach 1999–2008 wiceprzewodnicząca Europejskiego Towarzystwa Dysleksji (European Dyslexia Association) oraz członkini międzynarodowych towarzystw naukowych.

Jej zainteresowania, prace i badania dotyczą głównie psychologii klinicznej dziecka, dysleksji rozwojowej, leworęczności, profilaktyki niepowodzeń szkolnych i terapii pedagogicznej.

Jest jednym z pionierów pracy Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Profesor Marta Bogdanowicz otrzymała medal "Zasłużona dla polskiej psychologii" od Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, dzieci odznaczyły ją Orderem Uśmiechu.

Profesor Marta Bogdanowicz jest autorką Metody Dobrego Startu, której celem jest wspomaganie rozwoju psychoruchowego dzieci. Metoda ta służy do aktywizowania rozwoju funkcji psychomotorycznych i ich integracji oraz korygowania zaburzeń tego rozwoju, co stwarza warunki prawidłowego procesu uczenia się. Ma ona na celu wspieranie rozwoju dziecka poprzez rehabilitacje psychomotoryczną i edukacje z zastosowaniem polisensorycznego uczenia się. Stosuje się ją w przedszkolach i w edukacji wczesnoszkolnej.

Prof. Marta Bogdanowicz wypromowała 25 doktorów i wydała 400 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 40 książek i publikacji, m.in.:

- "Portrety nie tylko sławnych osób z dysleksją" Harmonia, 2008

- Przytulanki,  Wydawnictwo Harmonia Gdańsk 2003

- W co się bawić z dziećmi? Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2004

- Ryzyko dysleksji, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2005

- Metoda Dobrego Startu, WSiP, 2005

16 października 2019 Profesor Marta Bogdanowicz otrzymała medal "zasłużona dla polskiej psychologii" od Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.