CO TO JEST AUTYZM?

Autyzm to poważne zaburzenie neurorozwojowe. Trwa przez całe życie, a osoby nim dotknięte wymagają specjalistycznego wsparcia na każdym etapie rozwoju.

JAKIE SĄ OBJAWY AUTYZMU?

Objawy pojawiają się w pierwszych trzech latach życia, są to przede wszystkim:

  • trudności w kontaktach z innymi
  • nieprawidłowy kontakt wzrokowy
  • zaburzony rozwój mowy
  • brak reakcji na własne imię
  • przywiązanie do rutyn
  • specyficzne zainteresowania i zabawy

CZY MOŻNA WYLECZYĆ AUTYZM?

Nie ma leku na autyzm. Jednak wczesna diagnoza i intensywna terapia dają dziecku z autyzmem szanse na samodzielne i godne życie.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY AUTYZMU?

Przyczyny powstania tego zaburzenia nie zostały jak dotąd jednoznacznie wskazane. Istnieją przesłanki, aby stwierdzić, że wpływ na powstanie tego zaburzenia mają czynniki genetyczne i środowiskowe.

CZY WSZYSTKIE OSOBY Z AUTYZMEM FUNKCJONUJĄ TAK SAMO?

Każda osoba z autyzmem jest inna, podobnie jak wszyscy ludzie się różnią. Część osób z autyzmem nie mówi, ale są i takie, które posługują się mową. Wiele osób z autyzmem ma trudności z nawiązaniem rozmowy, ale równie wiele potrafią inicjować kontakt. Osoba z autyzmem to indywidualność, a cechy autyzmu stanowią tylko jeden z elementów jej osobowości.

JAK JEST SKALA AUTYZMU?

Dramatycznie rośnie liczba osób z autyzmem – obecnie to blisko 70 milionów ludzi na świecie! W Europie szacuje się, że 1 dziecko na 100 (dziesięciokrotny wzrost w ostatnich 20 latach!) ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. W USA statystyki wskazują, że to 1 na 68.

JAK POMÓC DZIECKU Z AUTYZMEM? 

Kluczowe znaczenie ma wczesna diagnoza i następnie wdrożenie oddziaływań terapeutycznych. Terapia powinna być intensywna, systematyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Według wieloletnich badań naukowych, najskuteczniejszą formą terapii jest terapia behawioralna. Duże znaczenie ma również objęcie rodziców dziecka odpowiednim wsparciem.


FUNDACJA IWRD
ul. Malczewskiego 139, 80-114 Gdańsk

tel: 58 341 44 41, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2015 - 2017 Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka

Projekt strony: Studio WWW, Projektowanie stron www

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.