Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń

Prof. Włodzisław Duch, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń

Duch500Kierownik Katedry Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował również na Wydziale Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze jako Nanyang Visiting Professor (2010-2012), gdzie był też zatrudniony w latach 2003-2007. Ukończył studia fizyki teoretycznej (1977), obronił doktorat z chemii kwantowej (1980), uzyskał habilitację z matematyki stosowanej (1987), a po doktoracie pracował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles (1980-82). Później pracował m.in. w Instytucie Astrofizyki Max-Plancka w Monachium, Instytucie Technologicznym Kyushu, Uniwersytetach Tokyo, Rikkyo i Meiji w Japonii, na Uniwersytecie Florydy, Uniwersytecie Alberty w Edmonton w Kanadzie, a także w kilku innych instytucjach. W latach 2012-14 pełnił funkcję Prorektora ds. Badań Naukowych i Informatyzacji UMK, a od kwietnia 2014 do grudnia 2015 wiceministra (podsekretarza stanu) w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.Włodzisław Duch jest/był członkiem rad wydawniczych 16 międzynarodowych czasopism naukowych.

Jest też współzałożycielem i redaktorem naukowym czasopisma Kognitywistyka i Media w Edukacji, pierwszego polskiego czasopisma zajmującego się kognitywistyką. Przez dwie kadencje piastował stanowisko prezesa Europejskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych (European Neural Networks Society, 2006-2008-2011), w 2013 roku został wybrany na Fellow of the International Neural Networks Society. Jest czynnym członkiem komitetu technicznego IEEE CIS oraz ekspertem programów naukowych Unii Europejskiej. Opublikował ponad 450 artykułów naukowych i popularno-naukowych, napisał 5 książek a 21 współredagował. Jego firma DuchSoft stworzyła oprogramowanie GhostMiner, którego sprzedażą zajmuje się firma Fujitsu.

Głównymi obszarami zainteresowań naukowych Włodzisława Ducha była początkowo fizyka komputerowa i molekularna (1977-1990), potem (1990-2012) inteligencja obliczeniowa, ogólna teoria inteligencji komputerowej oparta na ocenie podobieństwa i składaniu transformacji oraz meta-uczeniu, które automatycznie znajduje najlepszy model dla danego zbioru danych, informatyka neurokognitywną, czyli algorytmy inspirowane sposobem funkcjonowania mózgu na wielu poziomach, architektury kognitywne, neurodynamiczne modele chorób psychicznych integrujące poziom genetyczny, molekularny i behawioralny, oraz modele pozwalające na wizualizację zdarzeń mentalnych. Ma też na koncie kilka publikacji z filozofii umysłu. Od 2013 roku skupił się nad rozwojem Laboratorium Neurokognitywnego na UMK, a w nim badaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi procesów poznawczych.

Prof. Wodzisław Duch rozpoczął współpracę z naszą fundacją w 2018 roku, tuż po zakończeniu zorganizowanego  przez nas X Międzynarodowego Sympozjum Naukowego, podczas którego wystąpił w roli prelegenta.

 


FUNDACJA IWRD
ul. Malczewskiego 139, 80-114 Gdańsk

tel: 58 341 44 41, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   

© 2015 - 2022 Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka

Google Ads powered by Anibia.pl | Projekt strony: Studio WWW